Didim Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Didim Otelleri | Altınkum

Aquasis Hotel

30 Haziran 2021

Yorum yapılmamış

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın ilinin şirin bir ilçesi olan Didim ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Uzun plajları, cam gibi denizi, bol oksijenli havası ile yaz aylarında binlerce tatil severin uğrak noktası olan Didim yurt dışından da sayısız misafir ağırlamaktadır.

Son yıllarda Didim’e yerleşen İngilizler bir hayli fazladır. Akdeniz iklimi sayesinde sadece yaz aylarında değil bahar ve kış aylarında da Didim’e seyahat oldukça keyiflidir.

Yüz ölçümü 402 kilometrekare olan Didim’de TÜİK’in 2016 verilerine göre yaklaşık 77.164 kişi yaşamaktadır. Didim oldukça eski bir yerleşim yeridir. Beldedeki ilk yerleşim izleri MÖ 8000’lere uzanmaktadır.

Mikenler, Giritliler ve Akalıların hüküm sürdüğü Didim sonrasında Persler, Romalılar ve Bizansların eline geçmiştir. 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra “Karia” sınırları içerisinde yer alan bu bölgeye Türkler hakim olmuştur. I. Haçlı Seferleri sırasında tekrar Bizans’ın eline geçse de 1261 yılında Menteşe Beyliği’nin Karia bölgesinde kurulmasıyla Didim de bu beyliğe katılmıştır. 1413 yılında Osmanlı Devleti’nin egemenliğine giren Didim bölgesi 14. yüzyılda meydana gelen bir depremle büyük ölçüde hasar görmüş ve uzun yıllar Rum köyü olarak varlığını sürdürmüştür. Osmanlı Dönemi’nde Yoran – Yeronda isimlerini alan bölge 1924 Lozan Antlaşması sonrasında Yunan köylerinden gelen mübadillerin yerleşim yeri olmuştur. 1955 yılındaki deprem felaketinden sonra Hisar olarak adlandırılan Yoran’daki yerleşim afet konutları ile birlikte Yenihisar’a taşınmıştır. 1967 yılına kadar köy olan bölge 1980’lerde turizm potansiyelinin artmasıyla birlikte Yenihisar adı ile 1991 yılında ilçe olmuştur. 1999 yılında ise kök olarak Didymaion’dangelen Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir. Belde bulunduğu konum nedeniyle önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yorumlar